СТРУКТУРА ТА ТИПОЛОГІЯ ЗАПОРОЗЬКО-ДОНСЬКИХ КОНФЛІКТІВ В ПРИАЗОВСЬКИХ ЗЕМЛЯХ У 1743-1775 рр.
DOI:
https://doi.org/10.18524/2519-2523.2014.9.117225Ключові слова:
Військо Запорозьке, Військо Донське, конфлікти, типологія, структура, приазовські землі, 1743-1775 рр.Анотація
Системний аналіз усієї сукупності конфліктів дозволяє визначити не лише механізми виникнення та ескалації конфліктної ситуації, але й їхні функції. Поряд із деструктивними функціями, які є досить очевидними, кожен міжкозацький конфлікт ніс в собі можливість конструктивного вирішення проблем, що виникали у суспільному житті. Так, виділимо наступні позитивні функції запорозько-донських конфліктів: інформаційна; охоронна; інтегративна; нормо-утворювальна (внаслідок розв’язання низки конфліктів, зокрема, у 1746-1752 рр. відбулась переоцінка норм і цінностей міжкозацьких взаємин, що призвело до загального їх поліпшення); стимулююча (конфлікти надали стимул розвиткові системи управління всередині козацьких спільнот, стали рушійною силою змін у регіональній політиці та скоригували їх ставлення до центральної імперської влади).
Посилання
Скальковський А. Історія Нової Січі, або останнього Коша Запорозького. – Дніпропетровськ, 1994.
Эварницкий Д. Материалы для истории запорожских козаков. – СПб., 1888.
Полонська-Василенко Н. До історіії останніх часів Запорожжя // Її ж. Запоріжжя XVIII cт. та його спадщина. – Мюнхен, 1965. – Т. 1.
Голобуцький В. Запорізька Січ в останні роки свого існування (1734-1775). – К., 1961.
Пронштейн А. История Дона в ХVІІІ веке. – М., 1961.
Мицик Ю., Сохань П. Передмова // Архів Коша Нової Запорозької Січі. – К., 2000. – Т. 2.
Степанова Н. Основи конфліктології. – Одеса, 2004.
Материалы для истории Запорожья в XVIII в. // Записки Одесского общества истории и древностей. – Т. 20.
Центральний державний історичний архів в м. Київ (далі - ЦДІАК). – Ф. КМФ-9. – Оп. 2. – Спр. 15. – Арк. 1.
Эварницкий Д. Источники для истории запорожских козаков. – Т. 2. – Владимир, 1903.
ЦДІАК. – Ф. 229. – Оп. 1. – Спр. 319. – Арк. 5.
Степанова Н. Основи конфліктології. – Одеса, 2004.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Чорноморська минувшина
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).