СХІДНА ТА ПІВДЕННА МЕЖІ УКРАЇНИ З ПЕРСПЕКТИВИ ЗАПОРОЗЬКОГО КОЗАЦТВА ДОБИ НОВОЇ СІЧІ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2519-2523.2023.18.292455Ключові слова:
Військо Запорозьке Низове, південний та східний кордони, український простір, «символічна географія», «ментальні мапи»Анотація
Мета статті полягає в дослідженні уявлень запорозького козацтва про південний та східний українські кордони в часи останньої Запорозької Січі. Простежено, що тогочасна запорозька старшина успадкувала переконання запорожців, зафіксовані в джерелах вже в останньому десятилітті XVII ст. Її погляди також виразно перекувалися з «символічною географією» еліти Гетьманщини. Генетично ж комплекс уявлень запорожців своїми коріннями заходить у «ментальні мапи» традиційної української ранньомодерної еліти – князів і шляхти. Доведено, що запорозька верхівка ототожнювала східний та південний кордони Вольностей Війська Запорозького Низового з відповідними межами українського простору. З’ясовано, що оптимальної межею на півдні козаки стабільно вважали узбережжя Чорного моря між гирлом Дніпра і Білгородом, а на сході – річку Дон та північне узбережжя Азовського моря.
Просування на Кубань, яке простежується щонайменше з 1730-х рр., призвело до включення до «свого» простору й південно-східного узбережжя Азовського моря до Єйської коси включно. Простежено підходи запорозької старшини до обґрунтування легітимності своїх територіальних претензій. Показано, що запорожці використовували ті ж історичні та правові аргументи, якими послуговувалася еліта Гетьманщини. Відфільтровано алгоритм виборювання козаками своїх просторових інтересів у стосунках з Петербургом та Військом Донським. Розглянуто особливості опанування запорозьким козацтвом простору на півдні та сході.
* Стаття підготовлена в рамках наукового проєкту 2020.02/0059 «Просторові межі українського світу: комплекс уявлень та їхня реалізація в ранньомодерній Україні (XVI–XVIII ст.) Національного фонду досліджень України.
Посилання
Andrievskiy, A. A. (1886). Dela, kasayushchiesya zaporozhtsev s 1715–1774 gg. Zapiski Odesskogo obschestva istorii i drevnostei. Odessa. Vol. XIV. [in Russian].
Arhiv Kosha Novoi Zaporozhskoi Sichi. Korpus dokumentiv 1734–1775 / upor. L. Z. Histsova, L. Y. Demchenko, Т. L. Kuzik, L. M. Muravtseva, L. A. Sukhikh. Kiev, 2003. Vol. 3. [in Russian].
Arhiv Kosha Novoi Zaporozhskoi Sichi. Korpus dokumentiv 1734–1775 / upor. L. Z. Histsova, L. Y. Demchenko, Т. L. Kuzik, L. M. Muravtseva. Kiev, 2006. Vol. 4. [in Russian].
Bachynska, O. (2002). Ukrainske naselennia prydunaiskykh zemel XVIII – pochatok ХХ st. Odesa. [in Ukrainian].
Boiko, A. V. (1995). Zaporozkyi zymivnyk ostannioi chverti XVIII stolittia. Zaporizhzhia. [in Ukrainian].
Dzherela z istorii Pivdennoi Ukrainy. Vol. 6: Stepova Ukraina v Zakonodavchii komisii 1767 roku / upor. N. Sureva. Zaporizhzhia, 2008. [in Ukrainian].
Zapiski Odesskogo obschestva istorii i drevnostey. Odessa, 1850. Vol. ІІ. [in Russian].
Zapiski Odesskogo obschestva istorii i drevnostey. Odessa, 1879. Vol. XI. [in Russian].
Kordony Viiska Zaporozkoho ta diyalnist rosiisko-turetrskoi mezhovoi komisii 1705 r. / upor. V. Milchev. Zaporizhzhia, 2004. [in Ukrainian].
Mytsyk, Y. (1995). Istoriia svidchyt. Kilka dokumentiv z kozatskoi starovyny i kilka zauvazhen z tsioho pryvodu. Kurer Kryvbasu. Hruden. No. 43–44. P. 30‒36. [in Ukrainian].
Milchev, V. (2009). Narysy z istorii zaporozkoho kozatstva XVIII stolittia. Zaporizhzhia. [in Ukrainian].
Petro Kalnyshevskyi ta yoho doba. Zbirnyk dokumentiv ta materialiv. Kyiv, 2009. [in Ukrainian].
Polnoe sobranie zakonov Rossiyskoi imperii. Saint-Petersburg, 1830. Vol. 10: 1737–1739. [in Russian].
Polnoe sobranie zakonov Rossiyskoi imperii. Saint-Petersburg, 1830. Vol. 11: 1740‒1743. [in Russian].
Poltorak, V. (2007). Vzaiemyny zaporozkoho ta donskoho kozatstva periodu Novoi Sichi (1734–1775): polityko-pravovyi i sotsialno-ekonomichnyi aspekty. Dys. … kand. ist. nauk. Odesa. [in Ukrainian].
Poltorak, V. (2005). Rozmezhuvannia Volnostei Viiska Zaporozkoho ta Viiska Donskoho v 40-vi rr. XVIII st. Naukovi pratsi istorychnoho fakultetu Zaporizkoho derzhavnoho universytetu. Zaporizhzhia. Iss. ХІХ. P. 55–57. [in Ukrainian].
Rosiyskiy gosudarstvennyy arhiv drevnih aktov (dali – RGADA). F. 16. Op. 1. D. 797. Ch. 8.
RGADA. F. 111. 1746. No. 1. [in Russian].
RGADA. F. 248. Op. 113. No. 598. L. 21. [in Russian].
Tyshchenko, M. (2010). Narysy z istorii zovnishnoi torhivli Ukrainy v XVIII v. Bila Tserkva, 2010.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).