ДЕМОГРАФІЯ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ XVIII ст.: НАУКОВІ МОДЕЛІ ТА РЕЗУЛЬТАТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2519-2523.2023.18.292456Ключові слова:
демографія, метричні книги, описово-статистичні джерела, народжуваність, смертність, еволюція складу населенняАнотація
У статті аналізуються демографічні процеси на території колишніх Вольностей Війська Запорозького Низового останньої чверті XVIII ст. Показано, що актуальність такого дослідження далеко виходить за рамки демографії й тісно пов’язана з сучасними тенденціями використання концепції «Новоросії». Опрацьована модель дослідження опирається на інформацію метричних книг, а також відомості, атласи, матеріали ревізій й передбачає використання демографічних та соціологічних методів дослідження впливу запорожців і різних потоків переселенців на соціальну структуру населення та горизонтальних контактів між різними його прошарками. З’являються підстави з’ясувати динаміку народжуваності в сім’ях з різних соціальних верств: міщан, поміщицькі піддані, військові та їхні підданих. Показано, що факту надлишкової смертності серед військових підсилює вплив тих обмежень, які накладали на природний приріст у цій соціальній групі вікові особливості та шлюбні стратегії відставних солдатів. Мілів потенціал для збільшення частки неукраїнського населення шляхом осадження в краї військових.
Наявна в метричних книгах інформація про хрещених батьків та одружених створює можливості для застосування опції «сили слабких зв’язків» М. Грановеттера, дозволяючи виявити на рівні населених пунктів неформальні малі референтні групи, їхнє місце та кількість у громаді, замкнутість чи відкритість, критерії утворення, кількісний склад та період існування. Запропонована модель дозволяє простежити процес перетікання колишніх запорожців в інші соціальні групи, ступінь осідання в регіоні допливів з різних українських земель, а також властиво московських регіонів.
Посилання
Boiko, A. V. (1995). Zaporozkyi zymivnyk. Zaporizhzhia. [in Ukrainian].
Boiko, P. (2009). Naselennia Novorosiiskoi hubernii 1778 roku. Naukovi zapysky: zb. prats molodykh vchenykh ta aspirantiv. Kyiv. Vol. 18. P. 57–61. [in Ukrainian].
Boiko, P. (2016). Dzherela z istorii formuvannia naselennia Oleksandrivskoho povitu ostannoi chverti XVIII – pochatku XIX stolittia: Dys. ... kand. ist. nauk: 07.00.06. Kyiv. [in Ukrainian].
Holobutskyi, V. A. (1956). Chernomorskoe kazachestvo. Kiev. [in Russian].
Derzhavnyi arkhiv Zaporizkoi oblasti. F. 123. Op. 1. Spr. 1. [in Russian].
Instytut rukopysiv NBU im. V. I. Vernadskoho. F. II. Spr. 23779. [in Russian].
Instytut rukopysiv NBU im. V. I. Vernadskoho. F. II. Spr. 24287. [in Russian].
Instytut rukopysiv NBU im. V. I. Vernadskoho. F. II. Spr. 24213–24221. [in Russian].
Instytut rukopysiv NBU im. V. I. Vernadskoho. F. II. Spr. 24233. [in Russian].
Instytut rukopysiv NBU im. V. I. Vernadskoho. F. II. Spr. 24261. [in Russian].
Instytut rukopysiv NBU im. V. I. Vernadskoho. F. II. Spr. 24266. [in Russian].
Kabuzan, V. M. (1976). Zaselenie Novorossii (Ekaterinoslavskoy i Khersonskoy gubernii) v XVIII – pervoy polovine XIX v. (1719–1858 gg.). Moscow. [in Russian].
Kabuzan, V. M. (1990). Narody Rossii v XVIII v. Chislennost i etnicheskiy sostav. Moscow.
Lyman, I. I. (2004). Rosiiska pravoslavna tserkva na pivdni Ukrainy ostannoi chverti XVIII – seredyni XIX stolittia. Zaporizhzhia. [in Ukrainian].
Novytskyi, Ya. (2007). Tvory u 5-ty tomakh. Zaporizhzhia. Vol. 1. [in Ukrainian; in Russian].
RHADA. F 16. Op. 1. D. 588. Ch. 5. [in Russian].
RHADA. F. 16. Op. 1. Spr. 797. Ch. 6. [in Russian].
RHADA. F. 16. Op. 1. D. 797. Ch. 14. [in Russian].
Rossiyskiy gosudarstvennyy istoricheskyi arhiv. F. 571. Op. 6. D. 1080. L. 9–12. [in Russian].
Terytoriia, merezha poselen, personalnyi sklad zaporozkoho kozatstva seredyny 1770 – pochatku 1780-kh rr. / upor. P. Boiko, V. Brekhunenko, A. Zaiats, O. Amelina. Lviv; Kyiv, 2021. [in Ukrainian].
Shamrai, S. (1929). Do istorii zaliudnennia Stepovoi Ukrainy v XVIII st. (Krylivshchyna y Lyzavetchyna). Zapysky istorychno-filolohichnoho viddilu VUAN. Book 24. P. 207–302. [in Ukrainian].
Granovetter, M. S. (1973). The Strength of Weak Ties. The American Journal of Sociology. 1973. No. 6 (78). P. 1360–1380.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).