РОЗВИТОК РИМО-КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ НА ОДЕЩИНІ (КІНЕЦЬ ХХ – ПОЧАТОК ХХІ СТ.)
DOI:
https://doi.org/10.18524/2519-2523.2023.18.292462Ключові слова:
Римо-католицька церква, Одещина, становлення, розвиток, діяльністьАнотація
Мета дослідження полягає у висвітленні основних аспектів розвитку Римо-католицької церкви (РКЦ) на Одещині в контексті її проблем та досягнень наприкінці ХХ – початку ХХІ ст. Наукова новизна роботи полягає в тому, що вперше запропоновано комплексне дослідження особливостей розвитку РКЦ на Одещині на тлі історичних подій кінця ХХ – початку ХХІ ст.
На основі архівних документів розглянуто основні етапи діяльності РКЦ на Одещині в зазначений період. З’ясовано, що перший етап на шляху відродження Церкви припав на 1990-ті роки. Його характерними особливостями стали повернення раніше конфіскованих радянською владою будівель католицьким громадам, їх реконструкція та відновлення. У цей період вдалося створити мережу релігійних громад, адаптованих до умов діяльності в площині поліконфесійного середовища. Вказано, що цей процес перебував під контролем Відділу у справах релігій, який діяв при Одеській обласній держадміністрації упродовж 1996–2005 рр.
Доведено, що другий етап розвитку РКЦ розпочався на початку ХХІ ст., що зумовлено приїздом в Україну Папи Римського Івана Павла ІІ. Проаналізовано основні досягнення цього періоду: заснування нової ОдеськоСімферопольської дієцезії на чолі з єпископом Броніславом Бернацьким, зростання чисельності віруючих, активізація просвітницької та благодійницької роботи, діяльність, націлена на покращення міжконфесійних взаємин у регіоні. З’ясовано інтелектуальні та релігійні зв’язки РКЦ з представниками державних структур та громадськості. В умовах повномасштабної російської агресії РКЦ зайняла активну позицію підтримки населення України і надання йому відповідної гуманітарної допомоги.
Подальші студіювання церковної історії передбачають дослідження розбудови християнських храмів на півдні України.
Посилання
Bakovetska, O. O. (2015). Rymo-katolytska tserkva v Ukraini v kintsi ХVIII – ХIХ stolitti. Mykolaiv. [in Ukrainian].
V Odesskiy sobor privezli moschi Papyi Ioanna Pavla II. Retrieved September 07, 2023, from https://www.korrespondent.net/ukraine/events/1275362-v-odesskij-sobor-privezli-moshchi-papy-ioanna-pavla-ii [in Russian].
Hanzulenko, V. P. (2008). Rymo-katolytski hromady Pivdnia Ukrainy (kinets ХIХ – pochatok ХХ st.): sotsialnyj aspekt. Pivdennyj arkhiv. Ser.: Istorychni nauky. Iss. 28-29. P. 279–287. Retrieved September 07, 2023. [in Ukrainian].
Horun, D. O. (2003). Polska hromada Odesy u ХIХ – pochatku ХХ st.: korotka kharakterystyka etapiv rozvytku. Zapysky istorychnoho fakultetu ONU. Odesa. Iss. 13. P. 72–85. [in Ukrainian].
DAOO. F. 8197. Op. 1. Spr. 6.
DAOO. F. 8197. Op. 1. Spr. 8.
DAOO. F. 8197. Op. 1. Spr. 13.
DAOO. F. 8197. Op. 1. Spr. 15.
DAOO. F. 8197. Op. 1. Spr. 16.
DAOO. F. R-6712. Op. 4. Spr. 1.
DAOO. F. R-6712. Op. 4. Spr. 46.
Zayavlenie Press-sluzhbyi Odesskoy eparhii Ukrainskoy Pravoslavnoy Tserkvi po povodu vozmozhnogo otkryitiya v Odesse katolicheskoy seminarii. Retrieved September 07, 2023, from http://www.patriarchia.ru/db/text/52088.html [in Russian].
Levchuk, V. (2008). Osviashhen Sviato-Uspenskyi kostel. Vecherniaia Odessa. 28 avgusta 2008 h. [in Ukrainian].
Oni ostavili sled v istorii Odessy. Odesskiy biograficheskiy spravochnik. Hoppe Tadeush (1913–2003) – prelat. Retrieved September 07, 2023, http://odessa-memory.info/ [in Russian].
Papskyy poslanets kardynal Krayevskyy zustrine Rizdvo v Kyyevi. Retrieved September 07, 2023, from https://www.vaticannews.va/uk/vatican-city/news/2022-12/krajewskyj-zustrine-rizdvo-v-kyyevi.html [in Ukrainian].
Yuschynskyj, A. (2016). Diialnist Blahodijnoho rymsko-katolytskoho tovarystva v Odesi na zlami ХIХ – ХХ stolit u dzerkali zvitno-finansovoi dokumentatsii. Hileia. Kyiv, Iss. 104. P. 26–32. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).