ДИНАМІКА ЧИСЕЛЬНОСТІ НАСЕЛЕННЯ ОДЕСИ В ХІХ СТ.
DOI:
https://doi.org/10.18524/2519-2523.2024.19.317301Ключові слова:
Одеса, чисельність населення, механічний приріст, природний приріст, розвитокАнотація
У статті досліджено динаміку чисельності населення Одеси упродовж ХІХ ст. Джерельною базою стали архівні матеріали Державного архіву Одеської області, які дозволили розглянути особливості цього процесу. Зазначено, що в першій половині ХІХ ст. різко зросла чисельність міських жителів завдяки їх механічному приросту. Це зумовлено значною кількістю переселенців з різних регіонів Російської імперії та деяких європейських країн, яких приваблювали можливості економічного розвитку міста.
Доведено, що природний приріст населення отримав тенденцію до свого зростання лише в другій половині ХІХ ст. Проте і в цей період процес відбувався досить повільно. Причини полягали, здебільшого, у високій дитячій смертності, спричиненій незадовільними умовами життя певної частини жителів та частими епідеміями. Лише наприкінці століття відбулося певне покращення життєвих умов та медичного обслуговування населення, що позитивно позначилось на вирішенні зазначеної проблеми. У цей час домінуючим фактором у зростанні чисельності міських жителів став природний приріст, що свідчить про значний соціально-економічний та культурний розвиток Одеси.
Посилання
Herlihi, P. (1999). Odesa: Istoriya mista, 1794–1914. Kyiv. 382 p. [in Ukrainian].
Derzhavnyy arkhiv Odes'koyi oblasti [State Archives of the Odesa region (Ukraine)] (as follows – DAOO). F. 2. Op. 1. Spr. 285. [in Russian].
DAOO. F. 2. Op. 1. Spr. 1287. [in Russian].
DAOO. F. 2. Op. 1. Spr. 2815. [in Russian].
DAOO. F. 3. Op. 1. Spr. 15. [in Russian].
DAOO. F. 274. Op. 1. Spr. 5. [in Russian].
DAOO. F. 274 Op. 2. Spr. 3. [in Russian].
Markevich, A. I. (2000). Torgovlya i torgovaya promyshlennost'. Istoriya Khadzhybeya (Odesy) 1415–1795 rr. v dokumentakh / Za red. T. H. Honcharuka. Odesa, p. 125–129. [in Russian].
Pervaya vseobshchaya perepis' naseleniya Rossiyskoy Imperii 1897 g. Vol. 47: Gorod Odessa / Pod redaktsiey N. A. Troynitskogo (1904) Izdanie Tsentral'nogo statisticheskogo komiteta Ministerstva vnutrennikh del. Saint Petersburg, 196 p. [in Russian].
Petrovskiy, V. (1844). Matematicheskie zametki kasatel'no gorodskogo naseleniya Odessy. Odesskiy vestnik. 25 noyabrya. [in Russian].
PSZRI-І. T. XХІV. Saint Petersburg, 1830. No 17 967. [in Russian].
Rosiys'kyy derzhavnyy istorychnyy arkhiv [Russian State Historical Archives]. F. 1290. Op. 5. Spr. 5. [in Russian].
Smol'yaninov, K. (1883). Istoriya Odessy. Odessa. 284 p. [in Russian].
Finkel, M. (1865). Issledovanie o smertnosti v Odesse v 10-ti letniy period s 1851 po 1860 gody vklyuchitel'no. Trudy Odesskogo statisticheskogo komiteta. Odessa, Iss. 1, p. 147–217. [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).