ДО ПИТАННЯ ВИЗНАЧЕННЯ ІДЕНТИЧНОСТЕЙ В ІСТОРИЧНІЙ РЕТРОСПЕКТИВІ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2519-2523.2024.19.318027Ключові слова:
ідентичність, археологічні джерела, етнічна група, структура ідентичностей, локальна ідентичність, Улус ДжучіАнотація
Стаття присвячена виокремленню основних аспектів визначення ідентичностей в історичній ретроспективі, що є надзвичайно актуальним, оскільки ідентичність як соціальний та культурний феномен є ключовою темою наукових досліджень, особливо історичних та археологічних. Дослідження ідентичностей минулих суспільств вимагає міждисциплінарного підходу, який об’єднує аналіз матеріальної культури, письмових джерел та теоретичних концепцій. У статті зроблено спробу визначити ключові питання та основні підходи до реконструкції ідентичностей за археологічними матеріалами та письмовими свідченнями, а також визначити виклики, з якими стикаються дослідники.
Ідентичність є фундаментальним поняттям у соціальних і гуманітарних науках. Вона охоплює процеси самоусвідомлення та самовизначення, а також способи, якими індивіди і групи формують та виражають свою приналежність до певних соціальних, культурних, етнічних чи інших спільнот. У статті розглядається ідентичність як складний та багатогранний феномен, який формується на перетині індивідуальних і колективних чинників, а також її роль у сучасному світі. Ідентичність можна визначити як усвідомлення індивідом або групою власної унікальності й приналежності, може мати різні форми: особиста ідентичність, соціальна ідентичність, культурна ідентичність.
Ідентичність як продукт взаємодії між індивідом і суспільством може бути динамічною, змінюючись залежно від соціального контексту або життєвих обставин. Наприклад, процеси глобалізації та міграції сприяють появі мультикультурних ідентичностей, де індивіди поєднують елементи різних культур. Водночас, у контексті соціальних конфліктів ідентичність може стати основою для поділу та протистояння. Ідентичність як культурний феномен має ключовий аспект, оскільки культура є одним із головних чинників формування ідентичності. Через мову, символи, обряди та традиції індивіди і групи виражають свою культурну унікальність.
Культурна ідентичність включає: мову — як основний засіб комунікації та носій культурного коду; релігію — як джерело моральних і етичних норм; символіку — наприклад, національні прапори, герби, одяг, музика та інші атрибути, які визначають належність до певної спільноти. Культурна ідентичність також є важливим аспектом національної ідентичності. На рівні держави вона часто використовується для формування почуття єдності серед громадян.
Ідентичність є ключовим соціальним і культурним феноменом, який впливає на всі аспекти життя індивідів і спільнот. Її формування залежить від безлічі чинників, включаючи соціальний контекст, культурні традиції та історичні події. У сучасному світі ідентичність залишається динамічним і важливим інструментом, який допомагає людям орієнтуватися в умовах глобалізації та збереження культурного різноманіття.
Посилання
Anderson, B. (2001). Uiavleni spilnoty. Mirkuvannia shchodo pokhodzhennia y poshyrennia natsionalizmu. Kyiv. [in Ukrainian].
Andrushchenko, T. V. (2019). Rehionalna identychnist: zmist, typy ta osoblyvosti formuvannia. Politykus. Iss. 4. P. 93–97. [in Ukrainian].
Vynaidennia tradytsii. (2005). Za red. Erika Hobsbauma i Terensa Reindzhera / Per. z anhl. Mykola Klymchuk. Kyiv: Nika-Tsentr. [in Ukrainian].
Hobsbaum, E. (2010). Natsii i natsionalizm, pochynaiuchy z 1780 roku: prohrama, mify, realnist / Per. z anhl. ta prymitky T. Korpala. Kyiv: Ukrainskyi Tsentr dukhovnoi kultury. [in Ukrainian].
Kozlovets, M. A. (2011). Identychnist: poniattia, struktura i typy. Visnyk Zhytomyrskoho derzhavnoho universytetu. Filosofski nauky. Iss. 57. P. 3–9. [in Ukrainian].
Lysyi, I. (2012). Kontsept natsionalnoi identychnosti v doslidzhenniakh kultury. Mandrivets. No 4. P. 76–78. [in Ukrainian].
Nahorna, L. P. (2008). Rehionalna identychnist: ukrainskyi kontekst. Kyiv. [in Ukrainian].
Smit, E. (1994). Natsionalna identychnist / Z anhl. per. Petro Tarashchuk. Kyiv: Osnovy. 224 p. [in Ukrainian].
Troian, V. (2012). Iz doslidzhen formuvannia rehionalnoi identychnosti suchasnoi Ukrainy. Facta Simonidis. Iss. 1. P. 58–65. [in Ukrainian].
Diaz-Andreu M., Sam L., Stasa B., & David N. E. (2005). The Archaeology of Identity. Approaches to gender, age, status, ethnicity and religion. London.
Hubert, E. (2016). Figuring identity in everyday life. Journal of Anthropological Archaeology. No 44. Р. 1–13.
Knaps, F., & Herrmann, S. (2018). Analyzing Cultural Markers to Characterize Regional Identity for Rural Planning. Rural Landscapes: Society, Environment, History, 5(1):1, 1–15.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).