НІМЕЦЬКА ГРОМАДА В УКРАЇНІ XIX-XX ст.
DOI:
https://doi.org/10.18524/2519-2523.2017.12.123740Ключові слова:
німецька громада, поселенці, колоністи, сільське господарство, іноземна колонізація, аграрні відносини, національне питання, репресії.Анотація
У статті висвітлюється пристосування німецької громади до умов життя й господарювання на українських землях ХІХ – ХХ ст. Зазначається що, в цілому їм вдалося налагодити ефективну діяльність, яка створила значний вплив на соціально-економічний розвиток України. У сфері сільського господарства колоністи успішно поєднували європейський досвід із місцевими землеробськими традиціями, максимально використовували унікальні природно-кліматичні умови та ресурсний потенціал України. Підкреслено, що перша світова війна та репресивні заходи царизму проти колоністів завдали значної шкоди не тільки їхнім поселенням, а й усій економіці України.Посилання
Штах Я. Очерки из истории и современной жизни южнорусских колонистов [Текст] / Я. Штах – М.: Товарищество тип. А. И. Мамонтова, 1916.
Багалей Д. Колонизация Новороссийского края и первые шаги по пути культуры. – К.: Корака-Новицкого, 1889.
Павленко С. Чи бути чорноморській Німеччині? – Золотоноша: Лепського і Вурмана, влас.буд., 1913.
Екатеринославский адрес – календарь 1915 г. – Екатеринослав: Издание губернской типографии, 1915 г.
Державний архів Дніпропетровської області. Ф.134, оп. 1, спр. 40 –215 арк.
Klueting H. Der Josephinismus. – Darmstadt, 1995.
Державний архів автономної республіки Крим, Ф. 26, оп.1, спр. 24512 – 73
Велицин А.А. Немцы в России. Очерки исторического развития и настоящего положения немецких колоний на юге и востоке России. – С.-Петербург: Товарищество Общественная Польза, 1893.
Кулинич І., Кривець Н. Нариси з історіі німецьких колоній в Україні. – К.: Інститут історії України НАН України, 1995. –С.21.
Кеппен П. И. Об этнографической карте европейской России. – СПб., 1852.
Рибаков М.О. Невідомі та маловідомі сторінки історії Києва. / – К.: Кий, 1997.
Центральний державний історичний архів України у м. Києві, ф. 442, оп. 618, спр.49, арк.1-2.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Чорноморська минувшина
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).